Mariborska občina in DUTB sklenila dogovor glede premoženja na Pohorju

47
Mariborski župan Saša Arsenovič je prav tako pozdravil dolgo pričakovan in dokončno dosežen dogovor z DUTB, ki bo po njegovem nedvomno omogočal nadaljnji razvoj Pohorja 365 dni v letu.

Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) in mariborska občina sta dosegli dogovor o plačilu nadomestila za izločeno premoženje Športnega centra Pohorje v stečaju, so sporočili iz DUTB in mestne občine. Hkrati so dosegli dogovor o odkupu naprav na Areškem Pohorju, za katere bo občinski Marprom, ki z njim že upravlja, odštel 1,425 milijona evrov.

Kot so sporočili v skupni izjavi za medije, so z dogovorom odpravili dolgoletno oviro v reševanju položaja omenjenih žičniških naprav in nepremičnin, potem ko je mariborski mestni svet novembra 2014 sprejel odločitev o izločitvi tega premoženja iz stečajne mase propadlega Športnega centra Pohorje.

V stečajnem postopku, ki ga vodi Drago Dubrovski, je kar nekaj let ostal nerešen spor glede nadomestila za uporabo žičniških naprav, vzpenjače in nepremičnin ob smučiščih, ki jih je mestna občina pred tem v koncesijo podelila propadlemu podjetju, hkrati pa je stečajni upravitelj novega lastnika areških smučin neuspešno iskal na kar desetih dražbah. Z izvensodnim dogovorom so tako v paketu rešili vprašanji, kar po njihovem prinaša koristi vsem vpletenim.

Po dolgotrajnih pogajanjih in sodnih bitkah, v katerih je že kazalo, da bo mariborska občina morala stečajnemu upravitelju nakazati morda celo 13 milijonov evrov, so avgusta le dosegli dogovor, da za izločeno premoženje plača šest milijonov evrov nadomestila.

Vzporedno so sklenili še dogovor okoli areških žičniških naprav, ki jih bo Marprom odkupil za 1,425 milijona evrov, torej za vsoto, ki je bila ponujena na zadnji neuspešni dražbi. Predpogodba za to premoženje je s podjetjem že sklenjena, na DUTB pa so poudarili, da so si ves čas prizadevali za paketno rešitev.

Kot je povedal glavni izvršni direktor slabe banke Matej Pirc, so si hkrati ves čas upravljanja premoženja Športnega centra Pohorje prizadevali tudi za ohranjanje vrednosti hotelskih kompleksov, nadaljnje delovanje nastanitvenih zmogljivosti in ohranitev delovnih mest, da bi s tem maksimirali premoženja davkoplačevalcev.

“Veseli nas, da smo po več letih prizadevanj z vodstvom občine uspeli vzpostaviti tvoren dialog in dosegli dogovor, ki bo omogočil nadaljnje učinkovitejše upravljanje športnih in turističnih zmogljivosti na Pohorju v korist vseh,” je dodal Pirc.

Mariborski župan Saša Arsenovič je prav tako pozdravil dolgo pričakovan in dokončno dosežen dogovor z DUTB, ki bo po njegovem nedvomno omogočal nadaljnji razvoj Pohorja 365 dni v letu. Dogovor po njegovem ni velikega pomena le za mesto, pač pa za vso regijo in skupno Partnerstvo za Pohorje.

“Kljub vsemu pa predstavlja veliko breme za občinski proračun in javno podjetje Marprom. V mestu, regiji in partnerstvu si zato prizadevamo, da bi skupaj našli pot razvoja turizma in drugih panog na Pohorju ter tudi na tak način ublažili naše proračunsko breme,” je pripomnil župan.

Direktor Marproma Bernard Majhenič meni, da je to infrastrukturno zelo pomembna zadeva za nadaljnji razvoj turizma in investicijska vlaganja na Pohorju, predvsem pa se bodo rešili težav, ki so jih vsa dosedanja leta imeli kot najemniki, saj niso imeli nobenega vpliva na potek stečajnega postopka. Kot je še povedal, so se za odkup dogovorili na tri obroke v treh letih.

Po besedah Lidije Pliberšek, direktorice letos ustanovljenega Javnega holdinga Maribor, kamor sodi tudi Marprom, je imel tudi holding vidno vlogo, saj je slednjemu pomagal pri zagotavljanju poroštva oziroma zavarovanja kupnine za prvi obrok.

“Smučišča na Mariborskem in Areškem Pohorju so neločljivo povezana in predstavljajo celovit smučarski center, ki je pomemben tako za mesto kot za širšo regijo. Prav pri takih strateških odločitvah ima holding pomembno vlogo,” je poudarila Pliberškova.

Terjatve športnega centra so bile na DUTB prenesene iz NLB in Nove KBM konec leta 2013, zaradi težkega finančnega položaja družbe pa je mariborsko sodišče oktobra 2014 začelo stečajni postopek. Slaba banka je takrat prevzela hotele Arena, Videc, Bolfenk skupaj z bazenskim kompleksom in apartmajske hiše Bolfenk ter tako postala edina lastnica hotelov ter nepremičninskega portfelja na Pohorju. Za slednjega sicer še vedno iščejo kupce.

 

Prejšnji članekZdruženje za nepremičninsko posredovanje razočarano
Naslednji članekBanke v desetih mesecih s padcem dobička za 17 %