ZAPS bo letos podelila štiri zlate svinčnike in zeleni svinčnik za arhitekturo

16

Zbornica za arhitekturo in prostor (ZAPS) bo letos podelila štiri zlate svinčnike za odlično izvedbo in zeleni svinčnik – priznanje za inovativno trajnostno gradnjo. Dobitnikom bodo priznanja izročili v petek na prireditvi ob Dnevu arhitektov v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje (MAO).

Zlati svinčnik za odlično izvedbo je žirija namenila objektom stanovanjske soseske Brdo (Aleš Žnidaršič, Katja Žlajpah, Vesna Vraničar / MultiPlan Arhitekti). Kot je zapisala v utemeljitvi, stanovanjske bloke odlikuje igrivost, ki jo ustvarjajo ritmično postavljene pokrite lože, in izstopajoči balkoni. Še posebej je pohvalila racionalen pristop, ki s preprostimi in cenovno dostopnimi arhitekturnimi elementi omogoča veliko prostora znotraj omejitev, ki opredeljujejo socialna stanovanja.

Zlati svinčnik je namenila tudi stanovanjski hiši na Golem (Tomaž Krušec, Lena Krušec, Vid Kurinčič / Arhitektura Krušec). Hiša po prepričanju žirije združuje vse lastnosti odlične arhitekture. Z inovativno, nivojsko razgibano tlorisno zasnovo izpolnjuje bivalne potrebe naročnika, z umestitvijo na lokacijo v obliki treh različno visokih volumnov, ki sledijo poteku terena, odgovarja naravnim danostim. Žirija jo je označila kot primer izjemno skladne arhitekture, ki sledi idejam etike in estetike.

Nagrado zlati svinčnik je žirija prisodila tudi mestnemu parku Rakova Jelša (Rok Žnidaršič, Samo Mlaka, Klara Bohinc, Andraž Keršič, Martin Kruh, Aljoša Lipolt, Dino Mujić, Tamara Nemeth / Medprostor). Označila ga je kot drzen, a nepretenciozen dosežek sodobne krajinske arhitekture. Projekt izziva tradicionalno statično estetiko svojega žanra ter materiale, vzdrževanje in vrtičkarsko okorelost, ki spadajo zraven.

Zlati svinčnik je žirija namenila še obnovi Slovenske ceste v Ljubljani (Aljoša Dekleva, Tina Gregorič, Jana Kocbek, Davor Katušić, Jurij Sadar, Boštjan Vuga, Marko Studen, Boris Matić, Miha Dobrin, Tomaž Krištof). Uspeh Slovenske ceste kot urbanega prostora in urbane strategije po njenem prepričanju kljubuje pričakovanjem motorizirane družbe o vrednosti in vplivu projekta ter sporoča, da gre za pomemben premik in zavezanost za varnost peščev in učinkovitost javnega prevoza.

Za zlati svinčnik je kandidiralo 58 projektov. O nagrajencih je odločala žirija v sestavi arhitektka in urednica revije Outsider Nina Granda, arhitekt Dean Lah, krajinski arhitekt in gostujoči profesor na Biotehniški fakulteti Brad Collett ter urednik revije Oris, arhitekturni kritik Maroje Mrduljaš.

Zeleni svinčnik za inovativno trajnostno gradnjo je pripadel hiši Vrhe (David Mišič, Sašo Žolek, Brigita Čas, Kaja Kotnik, Aleš Koprivšek / Styria arhitektura). Komisijo sta prepričala sporočilna vrednost, ki jo izžareva hiša v odnosu do stavbne dediščine in trajnostne gradnje, ter doslednost izvedbe.

Za nagrado zeleni svinčnik je kandidiralo pet projektov, o nagrajencu je odločila komisija v sestavi arhitektki Marjeta Fendre, Rok Benda in Robert Smodiš ter strojni inženir Bojan Mehle.

Priznanje častni član ZAPS je prejel Janez Koželj za pomemben prispevek k razvoju stroke na področju poučevanja arhitekture ter za dosežke pri procesu urbane prenove Ljubljane in vzorčnih inovativnih gradnjah v lesu.

Program Dneva arhitektov se bo v MAO v petek začel ob 9. uri, slavnostna podelitev priznanj ZAPS in odprtje razstave Slovenska arhitektura in prostor bo ob 19. uri.

 

Vir. STA

 

Prejšnji članekGospodinjstvo lani za življenjske potrebščine porabilo 17.334 evrov
Naslednji članekNepremičninskemu sektorju se obetajo dramatične spremembe