Inštitut za politike prostora o novih praksah z javnimi površinami

14
Urejanje javnih zelenih površin je v Sloveniji obvezna lokalna gospodarska javna služba.

Mestna občina Celje letno za urejanje zelenih površin nameni 255.000 evrov, za vzdrževanje okoli 15.000 dreves pa 90.000 evrov. Prizadevanja občine na področju urejanja javnih zelenih površin je opazil tudi Inštitut za politike prostora, ki je pred dnevi v Celju organiziral konferenco o novih praksah upravljanja z javnimi zelenimi površinami.

Urejanje javnih zelenih površin je v Sloveniji obvezna lokalna gospodarska javna služba, ki jo lahko občine organizirajo po svoji presoji, vendar v skladu z zakonom. Država za izvajanje te službe ni predpisala nobenih pogojev in standardov, zato je Mestna občina Celje ohranila notranji režijski obrat in tako ustvarila dobre pogoje za učinkovito povezovanje strokovnega dela na ravni javne uprave in za sodelovanje med upravo in izvajalci javne službe, so sporočili z občine.

Pred leti je za urejanje javnih zelenih površin skrbelo Vrtnarstvo Celje, po stečaju pa sta to nalogo prevzela režijski obrat občine in strokovna služba javnega podjetja Simbio.

Simbio vzdržuje okoli 15.000 dreves, ureja zelenice v bližnji okolici mestnega jedra in kosi travo med stanovanjskimi objekti ter tako skrbi za okoli 200.000 kvadratnih metrov površin. Občinski režijski obrat pa vzdržuje športna in otroška igrišča na javnih površinah in skrbi za košnjo na približno 300.000 kvadratnih metrih zelenih površin. Gre za nezazidana stavbna zemljišča in obcestne pasove.

Za urejanje zelenih površin, kamor spadajo košnja, obrezovanje, pletje, zalivanje, zasaditve s pomladno in jesensko floro, vzdrževanje krožišč, vzdrževanje mestnega parka in zasaditev cvetočih piramid v starem mestnem jedru, občina letno nameni 255.000 evrov. Za vzdrževanje okoli 15.000 dreves pa 90.000 evrov. Na občini si prizadevajo vsako leto na novo zasaditi okoli 100 dreves, podirajo pa samo tista, ki so v zelo slabem stanju in nevarna za mimoidoče.

Ker se tudi celjska občina, tako kot druge lokalne skupnosti, sooča s finančno stisko, želja in načrtov na področju urejanja javnih zelenih površin pa je veliko, vse niso uresničljive oz. jih občina uresničuje postopno.

Tako se je med drugim občina odločila za fazno prenovo mestnega parka, ki se razprostira na približno 50.000 kvadratnih metrih in je zavarovan kot kulturna dediščina. Občina je k izdelavi projekta prenove parka pristopila leta 2011, projekt pa je finančno ocenjen na okoli en milijon evrov.

V fazni prenovi se skladno s strokovnimi usmeritvami in analizo stanja postopno odstranjujejo bolna in prhla kostanjeva drevesa in sadijo nova. Občina načrtuje, da bo prihodnje leto obnovila približno 500 metrov pešpoti, ki je vzporedna s Partizansko cesto, in ob tej poti zasadila nov kostanjev drevored.

Celjska občina je sicer med drugim tudi lastnica okoli 300 hektarov gozdov.

 

 

Vir: STA

 

Prejšnji članekGospodarsko razpoloženje v EU navzgor
Naslednji članekPredstavljeni strokovni predlogi novega Zakona o nepremičninskem posredovanju