Predstavljeni strokovni predlogi novega Zakona o nepremičninskem posredovanju

26
FIABCI skupaj z ZNP pri GZS predstavil strokovne predloge novega zakona

Slovensko nepremičninsko združenje FIABCI je skupaj skupaj z GZS – Zbornico za poslovanje z nepremičninami izvedlo 27.10.2016 mednarodno okroglo mizo nepremičninskih strokovnjakov na temo »Položaj in vloga posrednikov na nepremičninskem trgu – predstavitev ključnih izhodišč novega slovenskega Zakona o nepremičninskem posredovanju in primerjava zakonodajnih rešitev in izkušenj v Sloveniji, Hrvaški in Srbiji«.

Izhodišče za okroglo mizo je bila predstavitev strokovnih predlogov novega Zakona o nepremičninskem posredovanju, ter predstavitev izkušenj z uvajanjem in izvajanjem Zakona o nepremičninskem posredovanju v Srbije in na Hrvaškem.

Po mnenju strokovnjakov so zbrani predlogi zelo dobro pripravljeni in kot takšni odlična podlaga za oblikovanje novega zakona, ki bi nadomestil sedanjega iz leta 2003, ki je glede na današnjo situcijo “neživljenski” in resno ovira normalno poslovanje nepremičninskih družb oz. posrednikov.

Pomembni predlogi novega osnutka zakona vključujejo ločitev posredniške pogodbe na fizične in pravne osebe in tako omogočajo nepremičninski agencij, da lahko ponudi pravni osebi višjo kakovost storitev.

Jože Podgoršek, predsednik FIABCI Slovenija in Boštjan Udovič, direktor ZPN GZS, ki sta vodila okroglo miza sta poudarila zadovoljstvo nad odzivom strokovne javnosti, saj so vsi “vpleteni” prepoznali potrebo po čimprejšnjem sprejetju novega zakona.

Franci Gerbec je prikazal razliko med ureditvijo nepremičniskega posredovanja v sosednji Avstriji in Nemčiji, ki ima pomembno razliko z našim trgom prav iz razloga tamkajšnje dolgoletne tradicije, zato se potrošniki v Avstriji in Nemčiji bolj spoštljivo in z večjim zaupanjem obračajo na nepremičninske agencije. Da primerjave z Ameriko sploh ne omenjamo,saj je tam v večini držav predpisana prisotnost agencije oziroma potrošniki niti ne pomislijo, da bi prodajali,kupovali,oddajali ali najemali nepremičnino brez agencije zaključuje Gerbec.

Robert Geisler, ki je kot nosilec obširno predstavil vse glavne novosti strokovnih predlog novega zakona je poudaril, da je v interesu vseh deležnikov, da novi zakon nadomesti obstoječega, saj je bil slednji dosedaj že dvakrat noveliran, prav tako  ne vključuje potrebnih kontrolnih mehanizmov, ne upošteva posebnosti velikega števila posrednikov in nima izoblikovanih dobrih poslovnih običajev, ki so nastali v zadnjih 13 letih.

Ema Culi iz Hrvaške gospodarske komore je nanizala izkušnje iz Hrvaške, kjer odpade 25 % vseh nepremičninskih transakcij na nepremičniske agencije in, da si na hrvaškem zelo prizadevajo za seznanjanje javnosti o vseh prednostih, ki so jih potrošniki deležni s strani nepremičninskih agencij, saj je pravna varnost strank pri agencijah neprimerno večja. Licenciranih agentov je na hrvaškem 3000, registriranih nepremičninskih podjetij, ki imajo dovoljenje za delo na področju posredovanja pa 886 in morajo letno dokazovati svojo ustreznost za delo na področju posredovanja nepremičnin.

Željko Stojanović iz Ministarstva za trgovino, turizem i telekomunikacije Republika Srbija, ki je hkrati tudi predsednik komisije za polaganje izpitov za nepremičninske posrednike v prometu z nepremičninami, je predstavil izkušnje v Srbiji, kjer imajo zakon šele od od leta 2014. V zadnjih dveh letih so uspeli izobraziti 2100 agentov, od katerih je aktivnih 1400 in so zaposleni pri 720 registriranih podjetij za delo na področju posredovanja v prometu z nepremičninami. V kolikor podjetje za posredovanje nepremičnin v Srbiji nima zaposlenega  licenciranega posrednika ga avtomatsko izbrišejo iz imenika je na koncu zaključil Stojanović.

 

Pripravil: AK

 

 

Prejšnji članekInštitut za politike prostora o novih praksah z javnimi površinami
Naslednji članekKomisar Günther H. Oettinger obiskal Slovenijo na EXPO REAL 2016