V najemnem stanovanju živi vsak petnajsti prebivalec Slovenije

28
Vir: 123rf

Po podatkih s spletne strani Statističnega urada Republike Slovenije je bilo 1. januarja 2015 v Sloveniji 845.400 stanovanj. Nenaseljeno je bilo eno stanovanje od petih, od tega 20.000 počitniških stanovanj. V stanovanju so povprečno prebivale tri osebe, v najemnem stanovanju pa je živel vsak petnajsti prebivalec Slovenije.

V 674.500 stanovanjih je v skoraj 800.000 zasebnih gospodinjstvih prebivalo 96,7 odstotka prebivalcev Slovenije. En prebivalec je živel v več kot 162.000 stanovanjih, ki so povprečno merila 64 kvadratnih metrov, pri čemer je po večini šlo za ovdovele ženske, v povprečju starejše od 60 let.

Najemnih stanovanj je bilo 8,2 odstotka vseh naseljenih stanovanj, v njih pa je prebival vsak petnajsti prebivalec države. Med najemniki tržnih najemnih stanovanj je bilo nekaj predstavnikov starejše populacije, med temi več ločenih oseb, sicer pa je bila povprečna starost najemnika tovrstnega stanovanja 34 let. 

Približno 60 odstotkov stanovanj so predstavljala stanovanja v eno- ali dvostanovanjskih stavbah, v povprečju pa so merila 97,1 kvadratnega metra. Povprečna velikost uporabne bivalne površine stanovanj v tri- ali večstanovanjskih in drugih stavbah je bila 55,2 kvadratnega metra.

91 odstotkov stanovanj je bilo v lasti fizičnih oseb, šest odstotkov v lasti javnega sektorja, ostala stanovanja pa so bila last drugih pravnih oseb. Nenaseljeno je bilo vsako peto stanovanje v Sloveniji, od tega je bilo 150.700 praznih, 20.300 pa počitniških stanovanj. Slednja so bila v lasti ali solasti nekaj manj kot 19.000 gospodinjstev.

Večino, tri četrtine stanovanj, zgrajenih po letu 2010, so si lastile fizične osebe. Po omenjenem letu so v državi gradili predvsem eno- in dvostanovanjske stavbe, v katerih je bilo v petih letih zgrajenih 9600 stanovanj.

Zadnjih pet let ostala število stanovanj v državi sicer skoraj enako, čeprav je bilo v tem času zgrajenih 14.500 novih. Gre za posledico sistematičnega zbiranja podatkov o nepremičninah, ki poteka od leta 2014, ko so zaradi obveščanja o informativnih izračunih davka na nepremičnine lastniki stanovanj v večjem številu začeli urejati podatke v registru nepremičnin. 5000 stanovanj v starejših stavbah je bilo tako iz stanovanjskega fonda izločenih, približno 10.000 starih in nedokončanih stanovanj v registru nepremičnin pa je bilo opredeljenih kot neprimernih za bivanje. Kot še pišejo na spletni strani Statističnega urada RS, se kakovost nabora stanovanj izboljšuje, saj je vedno manj takih brez kopalnice, stranišča in osnovne infrastrukture.

Vir: STA

VIRSTA
Prejšnji članekMajski padec prodaje novih stanovanjskih nepremičnin v ZDA
Naslednji članekHotel Aleksander trenutno v najemu, sledi prodaja