Predlog ukinitve zaznambe na nepremičninah ter obveznosti vračanja iz dediščine

28
49253306 - house icon. home sign

Ministrstvo za delo,družino, socialne zadeve in enake možnosti,  je v javno razpravo poslalo  predlog novele zakona o socialno varstvenih prejemkih, ki za prejemnike varstvenega dodatka in denarne socialne pomoči ukinja zaznambe na nepremičninah ter obveznost vračanja iz dediščine. Omejitve bi ohranili le v primerih, ko ima posameznik oz. družina v lasti nepremičnino, ki presega vrednost 120.000 evrov.

Predlagane spremembe bodo v javni razpravi 30 dni.

Na ministrstvu predlagajo črtanje instituta zaznambe prepovedi odtujitve in obremenitve na nepremičnini v lasti upravičenca do varstvenega dodatka oz. denarne socialne pomoči, ki je do omenjenih pravic upravičen, ker v skladu z zakonskimi določbami nima dovolj sredstev za preživljanje.

Kot oseba, ki ima dovolj lastnih sredstev za preživljanje, se po predlogu ministrstva šteje oseba, ki ima v lasti stanovanje oz. hišo, katere vrednost presega 120.000 evrov.

Če ima oseba v lasti nepremičnino, vredno več kot 120.000 evrov, je do omenjenih pravic lahko upravičena le, če center za socialno delo po prostem preudarku presodi, da si preživetja z nepremičnino začasno ne more zagotoviti zaradi okoliščin, na katere ne more vplivati. Po preteku 24 mesecev pa pod dodatnim pogojem zaznambe na nepremičnini, so pojasnili na ministrstvu.

V obrazložitvi predloga je navedeno, da meja 120.000 evrov predstavlja najvišjo zaokroženo povprečno vrednost stanovanjske hiše v najdražji statistični regiji po podatkih geodetske uprave v avgustu 2016. Nova ureditev pa bi veljala tako za nove upravičence do denarne socialne pomoči oz. varstvenega dodatka, kot tudi  v primerih že vpisanih zaznamb prepovedi odtujitve in obremenitve.

 

Prejšnji članekZa 25 odstotkov več izdanih gradbenih dovoljenj v juliju
Naslednji članekNova priporočila občinam za ureditev sistema nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča