Spremembe zakona o Triglavskem narodnem parku še negotove

37
Triglav je najmogočnejši simbol Slovenije.

Postopki za spreminjaje zakona o Triglavskem narodnem parku (TNP) bi lahko stekli po posegih v zakon o ohranjanju narave, vendar ne pred drugo polovico prihodnjega leta. Stališča javnega zavoda TNP, ki vznemirjajo bohinjskega župana, pa predstavljajo eno od izhodišč za morebitne spremembe zakona o TNP, pojasnjujejo na okoljskem ministrstvu.

Ministrica za okolje in prostor Irena Majcen je oktobra lani na sestanku v zvezi z načrtom upravljanja za TNP župane, ki so si želeli sprememb zakona o parku, pozvala, naj pripravijo enotno pobudo z utemeljitvami. Povedala je tudi, da začetek dela na spremembah zakona o TNP ne bo mogoč pred letom 2017, saj so v načrtu dela ministrstva še druge naloge in predpisi, so spomnili na ministrstvu za okolje in prostor.

Gradivo glede sprememb zakona o TNP s strani občin so na ministrstvu dobili junija letos. Zaprosili so javni zavod TNP, da predloge pregleda in poda prvo strokovno mnenje glede utemeljenosti zahtev za spremembe. Stališča je prejšnji teden obravnaval tudi strokovni svet TNP. Njihovo gradivo je ministrstvo prejelo v začetku tega tedna in, kot so za STA pojasnili na ministrstvu, bo to predstavljalo eno od izhodišč za morebitne spremembe zakona o TNP.

“Kdaj natančno se bo začelo delo na spremembi zakona o TNP ne moremo napovedati, saj trenutno na ministrstvu spreminjamo prostorsko in gradbeno zakonodajo in posledično posegamo tudi v zakon o ohranjanju narave. Ko bodo, predvidoma v drugi polovici leta 2017, zaključeni ti zakonodajni akti, predvidevamo, da bi lahko pričeli postopke za pripravo sprememb zakona o TNP,” so še dodali na ministrstvu.

Bohinjskega župana Franca Kramarja je v minulih dneh razburila negativna opredelitev javnega zavoda TNP do glavnine pripomb, ki so jih podale občine. Za občine in prebivalce so problematične zlasti meje parka, oteženo gospodarjenje na planinah in neuresničeno financiranje infrastrukture.

V javnem zavodu TNP pa pravijo da sedem pobud od 45 podpirajo, pri nekaterih bi potrebovali dodatna pojasnila, 16 pa jih zagotovo ni v skladu s cilji in nameni TNP. Predlogi občin so se v veliki meri nanašali na spremembe zunanjih meja in meja varstvenih območij iz bolj v manj strogega. Spremembo varstvenih področij v nekaterih primerih podpira tudi zavod, nasprotuje pa spremembam zunanjih meja.

Triglavski narodni park – TNP

Vir:STA

Prejšnji članekGradnja novih stanovanj je nekoliko cenejša
Naslednji članekZa sanacijo Indeja ni več ovir