Odprt četrti največji sistem za čiščenje odpadne vode

27

V Javnem podjetju Centralna čistilna naprava Domžale-Kamnik so  odprli nadgrajeno čistilno napravo, ki je po zmogljivosti postala četrti največji sistem za čiščenje odpadne vode v Sloveniji. Gre za enega največjih ekoloških projektov šestih občin lastnic, skupna vrednost projekta pa je 15,5 milijona evrov.

Finančna sredstva za izvedbo so črpali iz kohezijskega sklada, državnih sredstev in iz občinskih proračunov.

Centralno čistilno napravo na lokaciji v Domžalah od leta 1980 upravlja Javno podjetje Centralna čistilna naprava Domžale – Kamnik. “Nadgradnja čistilne naprave je bila vključena v skupni projekt odvajanje in čiščenje na območju Domžale – Kamnik, ki se je operativno začela izvajati junija 2014, ko so občine lastnice podpisale pogodbo z izvajalci,” je na odprtju povedala direktorica Marjeta Stražar.

Okoljska ministrica Irena Majcen je v nagovoru predstavila vrsto prednosti, ki jih bo nadgrajena čistilna naprava prinesla občinam Domžale, Kamnik, Mengeš, Cerklje na Gorenjskem, Komenda in Trzin. “S kapacitetami bo tako lahko zagotavljala visoko kakovost čiščenja komunalnih in industrijskih odpadnih voda, kar je za 30.000 gospodinjstev in tukajšnje industrijske obrate velikega pomena. Nadgrajena čistilna naprava bo tako nedvomno prispevala k izboljšanju ekološkega stanja reke Kamniške Bistrice, s tem pa tudi k varovanju vodnih virov in ohranjanju podtalnice,” je poudarila.

Obstoječa tehnologija je z leti postala zastarela in z uveljavitvijo novih zakonsko predpisanih vrednosti, ki so začele veljati letos, ne bi več zagotavljala ustreznega čiščenja odpadne vode. Občine lastnice so se zato odločile za nadgradnjo na terciarno čiščenje. To je obsegalo izgradnjo novih aerobnih bioloških stopenj, ki vključuje tudi čiščenje dušikovih in fosforjevih snovi ter novega vstopnega objekta za sprejem večje količine odpadne vode z ustreznim predčiščenjem.

Nadgrajena čistilna naprava ima zmogljivost 149.000 PE in sprejema odpadno vodo gospodinjstev, ki so priključena na kanalizacijski sistem in greznične gošče ter blato malih komunalnih čistilnih naprav. Skladno z okoljevarstvenim dovoljenjem poleg tega čisti tudi odpadno vodo večine industrijskih virov sprejemnega območja in tekoče odpadke. Z nadgradnjo je dosežen boljši učinek čiščenja in vsi parametri na iztoku v reko Kamniško Bistrico so pod mejnimi dovoljenimi vrednostmi.

Projekt je izdelal mariborski Inštitut za ekološki inženiring, izvajalki pa podjetji Pomgrad iz Murske Sobote in GH Holding iz Ljubljane.

 

Vir: STA

Prejšnji članekZ novim certifikatom do večje kakovosti pri upravljanju nepremičnin
Naslednji članekSeptembrska prodaja v ZDA 29,8 odstotka nad stopnjo izpred leta dni.