BS: Oživljanje nepremičninskega trga krepi povpraševanje

18
Cene stanovanjskih nepremičnin so se lani povečale za 10 odstotkov, v prvi polovici letošnjega leta za 13,4 odstotka medletno oz. najbolj med državami evrskega območja.

Svet Banle Slovenije je na včerajšnji seji predstavil ugotovitve Centralne banke, da stabiliziranje okolja in napovedi o nadaljnji gospodarski rasti ugodno vplivajo na finančni položaj podjetij in gospodinjstev.

Oživljanje nepremičninskega trga krepi tisti del povpraševanja, ki so ga banke pripravljene v večji meri podpreti s posojili in ki lahko prispeva h gospodarski rasti različnih sektorjev.

Gospodarska rast ostaja med višjimi v evrskem območju predvsem zaradi konkurenčnosti izvoznega sektorja. Ta je v zadnjem desetletju pokazal, da je zmožen povečevanja tržnih deležev tudi tam, kjer je povpraševanje šibko, k 2,7-odstotni rasti BDP v tretjem četrtletju lani pa je prispeval več kot 40 odstotkov, navajajo analitiki Banke Slovenije.

Ocena rasti tujega povpraševanja je ugodna in nudi dobro osnovo za pričakovano stabilno rast prihodkov izvoznega sektorja. Kljub pozitivnim obetom v mednarodnem okolju obstajajo številna negativna tveganja, od sprememb v političnem okolju nekaterih razvitih držav, povečane družbene neenakosti in medsebojnih sankcij med EU in Rusijo do geopolitičnih napetosti na Bližnjem vzhodu, opozarjajo v centralni banki.

K rasti domače potrošnje izdatno prispevajo gospodinjstva, katerih potrošnja je vse bolj uravnotežena. V primerjavi z evrskim območjem ostajajo šibke predvsem investicije, kjer se obeti izboljšujejo. Investicijska aktivnost podjetij se krepi, z učinkovitejšim črpanjem evropskih sredstev bi jo lahko povečala tudi država. “Anketno izkazani optimizem v gospodarstvu je bil ob koncu leta 2016 primerljiv z ravnijo konec leta 2008,” so izpostavili.

Kot ugotavljajo na BS, so se razmere na trgu dela v jesenskih mesecih lanskega leta še izboljšale, a postajajo čedalje vidnejša tudi strukturna neskladja. Rast zaposlovanja naj bi se po številnih anketah nadaljevala tudi v prvi polovici leta, vendar se približno tretjina delodajalcev že srečuje s pomanjkanjem ustreznih kadrov.

Vir. STA

Prejšnji članekSkupna svetovalna pisarna za gradnjo v Kranju
Naslednji članekPiran v smeri umika prometa na obrobje mesta