Istrabenz plini zagotavljajo konkurenčne cene, zemeljski plin v Kopru 2019

291
Zemeljski plin spada med najbolj prijazne energente, v Koper pride predvidoma 2019

ISTRABENZ PLINI  bodo stanovalcem naselja NOKTURNO zagotavljali  konkurenčne cene plina, tako so se tudi zavezali v pogodbi o izgradnji plinske inštalacije in dobavi utekočinjenega naftnega plina za stanovanjsko naselje NOKTURNO.

Veliko zainteresiranih kupcev za nakup stanovanja v naselju NOKTURNO, kot tudi prebivalce Obale zelo zanima kdaj bo prišel zemeljski plin tudi v Koper. Čeprav imajo prebivalci Obale skoraj za polovico nižje stroške ogrevanja v primerjavi z drugimi slovenskimi regijami, spadajo  izdatki za ogrevanje tudi na Obali   med “prioritetne” družinske izdatke. Zato smo se obrnili na družbo Plinovodi in Istrabenz plini, ter od njih pridobili bolj podrobna pojasnila vezano na energente, njihovo primerjavo ter preverili, kdaj bo Obala pridobila  zemeljski plin.

Dobava utekočinjenega naftnega plina stanovanjskem naselju NOKTURNO na Markovcu

Istrabenz plini d. o. o.  so skladno sklenjeni pogodbi s prvotnim investitorjem  GPG Inženiring d. d., izvajalec izgradnje plinske instalacije in dobavitelj utekočinjenega naftnega plina (UNP) za stanovanjsko naselje NOKTURNO na Markovcu v Kopru. V pogodbi se je Istrabenz zavezal, da bo stanovalcem v naselju Nokturno zagotavljal  konkurenčne cene.

UNP se bo v kotlovnici uporabljal za pripravo tople vode za ogrevanje in tople sanitarne vode. Stanovalci bodo plačevali porabljeno toplotno energijo glede na dejansko porabo v svoji stanovanjski enoti.

Istrabenz plini bodo kot dobavitelj UNP obračunavali plin po vsakokratnem veljavnem ceniku, po konkurenčnih cenah, zagotavljali vse potrebno znanje, izkušnje in celoten servis s ciljem zadovoljitve pričakovanj odjemalcev za kar najbolj cenovno ugodno ogrevanje.

Oblikovanje cene UNP

Nabavne cene UNP se oblikujejo na osnovi evropskih borznih kotacij in niso neposredno vezane na gibanje cen drugih energentov. UNP se kupuje neposredno v rafinerijah ali pri velikih mednarodnih dobaviteljih, po vnaprej dogovorjenih nabavnih pogodbah.

UNP se od zemeljskega plina (ZP) nekoliko razlikuje v kemijski sestavi in načinu proizvodnje, transporta, distribucije in skladiščenja, sicer pa sta to zelo podobna energenta in med seboj enostavno zamenljiva.

Prihranki pri stroških ogrevanja – primer dobre prakse v Kotlovnici Markovec

Istrabenz plini so upravnik Kotlovnice Markovec, ki je v lasti etažnih lastnikov in kamor je priključenih več kot 2000 gospodinjstev. Upravljanje kotlovnice temelji na splošnih pogojih za dobavo toplotne energije, ki urejajo razmerja med etažnimi lastniki glede dobave toplote. S celovitim pristopom ter optimizacijo delovanja kotlovnice in distribucijskega sistema toplote smo dosegli občutne prihranke in znižanje stroškov ogrevanja.

Kotlovnica na Markovcu oskrbuje  2000 gospodinjstev
Kotlovnica na Markovcu oskrbuje 2000 gospodinjstev

Celovita energetska rešitev – nižji stroški ogrevanja

Istrabenz plini svojim kupcem ne ponuja zgolj samo plina kot energenta, bodisi da gre za UNP ali ZP, temveč hkrati tudi učinkovito upravljanje ogrevalnega sistema, s katerim je kot pravijo mogoče zagotoviti dobavo toplote po najugodnejši ceni.

Možnost priklopa na zemeljski plin na Obali v domeni družbe Plinovodi

Iz družbe Plinovodi, so nam sporočili, da spada priključitev Mestne občine Koper na prenosni plinovodni sistem in oskrba Obalnih občin z zemeljskim plinom  med njihove  najvišje rangirane prednostne projekte operaterja prenosnega sistema, ki ima to prioritetno povezavo v svojem razvojnem načrtu in je zanjo izdelal državni prostorski načrt ter pridobil okoljevarstveno soglasje. “Načrtujemo, da bi bila ob ustrezni podpori, priključitev Kopra na zemeljski plin izvedljiva okrog leta 2019” so zaključili s pojasnilom v družbi Plinovodi.

Koprsko distribucijsko omrežje zemeljskega plina bo na slovensko prenosno omrežje (novo izgrajeni prenosni plinovod M6) priključeno na merilno regulacijski postaji Koper – Šalara. Istrabenz plini s, kot izvajalec javne gospodarske službe Operaterja distribucijskega sistema zemeljskega plina (ODS) na geografskem območju Mestne občine Koper, z namenom, da bodo uporabo zemeljskega plina čimprej omogočili čim večjemu številu odjemalcev. S tem namenom so že izgradili več kot 16 km distribucijskega plinovodnega omrežja.

Stroški prehoda na ZP

Stroški prehoda iz UNP na ZP so minimalni. Potrebna je le prenastavitev obstoječega gorilnika za UNP v kotlovnici, saj ima ZP nekoliko drugačne karakteristike izgorevanja kot UNP, zaključujejo v odgovorih Istrabenz plini.

 

Pripravil:  Andrej Kuplenk

 

 

 

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Prejšnji članekNova restavracija na Kitajskem kar v letalu Boeing 737
Naslednji članekKoprska občina na tokratni dražbi iztržila 27.000 evrov