Odpravljena zadnja ovira za prodajo Vinagovega kompleksa

16
Vir: 123rf

Mariborsko višje sodišče je, tako kot pred časom v primeru Factor banke, zavrnilo pritožbo Družbe za upravljanje terjatev bank kot enega od upnikov v stečajnem postopku Vinaga. S tem je sodišče potrdilo sklep prve stopnje, da stečajni upravitelj Simon Prelogar lahko izvede nezavezujoče zbiranje ponudb za nakup kompleksa propadlega mariborskega vinarja.

Že Factor banka je ugovarjala prodajnemu postopku, preden je premoženje prešlo v roke DUTB. Stara vinska klet v središču mesta se namreč razteza pod več sosednjimi parcelami, zaradi česar je prišlo do posega v lastninsko pravico na teh nepremičninah. Prodaja na javni dražbi naj bi bila tako nezakonita.

Prelogar je sodišču zatrdil, da pritožba ni utemeljena – tri sporne nepremičnine v naravi namreč predstavljajo parkirišče, ki se delno razprostira nad staro kletjo, a je bil dosežen dogovor o rabi nepremičnin. Vinag si je v preteklosti že delil parkirnino z drugim lastnikom, in sicer Mestno občino Maribor.

Višje sodišče je že prvič stečajnega upravitelja pozvalo, da naj potencialne kupce opozori na spornost lastninske pravice Vinaga v delu, kjer se klet razteza izven parcele in tako pritožniku ugodilo le delno.

Z odločitvijo višjega sodišča se je izpolnilo Prelogarjevo upanje na čim prej rešen zaplet in s tem čimprejšnji razpis zbiranja ponudb. V zadnjem času je bilo kar nekaj povpraševanja po premoženju Vinaga, je zatrdil v začetku maja. Kot resnejši kandidat se že dolgo omenja sedanji najemnik Vinmar. Ta je nedavno prekinil pogodbo o obdelavi vinogradov v Košakih, Jarenini in Svečini. Za slednje zdaj skrbi Ptujska klet. Ta je, podprta z azijskim kapitalom, že večkrat potrdila zanimanje za nakup kompleksa, a ne po ponujeni ceni 4,2 milijona evrov.

Podatki iz letnega poročila na Ajpesu kažejo, da je Vinmar lani ustvaril slab milijon evrov prihodkov, ob tem pa zabeležil 290.000 evrov izgube. Slednja je bila posledica nevzdrževanih in nerentabilnih vinogradov, je za Večer pojasnil direktor Jan Harm Prins. Kako bodo razloge za izgubo sanirali, ni povedal. O ugasnitvi, stečaju ali likvidaciji podjetje ne razmišljajo.

VIRSTA
Prejšnji članekNepričakovan aprilski padec porabe za nove gradnje v ZDA
Naslednji članekBoštjan Jazbec o negotovosti, v kateri je težko najti investitorje