V Barceloni višje kazni za posredovanje neprijavljenih nastanitev

10
Vir: 123rf

Mestni svet v Barceloni je odločil, da bodo spletni posredniki pri oddaji nastanitev za kratko obdobje, kot sta Airbnb in HomeAway, v primeru posredovanja neprijavljenih nepremičnin kaznovani z do 600.000 evri. Gre za 30-kratno povečanje dosedanje najvišje kazni.

Katalonija je pred štirimi leti sprejela zakon, ki zahteva registracijo in pridobitev dovoljenj za opravljanje dejavnosti za stanovanja, oddajana turistom. S precejšnjim zvišanjem najvišje kazni želijo oblasti v katalonski prestolnici lastnike prisiliti v prijavo nastanitev in pridobitev ustreznih dovoljenj.

Decembra 2015 so v Barceloni na podlagi tega zakona kaznovali tako Airbnb kot tudi HomeAway. Vsak od omenjenih je moral plačati 30.000 evrov, kar je bila po takratni ureditvi najvišja kazen za oddajanje stanovanj brez dovoljenj za oddajo. Mestni svet je zdaj sprejel odločitev, da kazen za tovrstno početje dvigne na 600.000 evrov, saj je Barcelona kot priljubljen evropski turistični kraj močno na udaru. Spletni posredniki so kljub pomanjkanju dovoljenja za posredovanje s tem početjem nadaljevali, zato se je mestna oblast odločila ukrepati ostreje.

Z razširitvijo priljubljenosti oddajanja stanovanj preko spletnih platform se je močno dvignila cena nepremičnin. To je razjezilo domačine, poleg tega jih moti tudi rajanje turistov in hrup, ki ga ti povzročajo v najbolj priljubljenih soseskah.

Županja Ada Colau se boji, da bi še bolj množično oddajanje stanovanj turistom pregnalo revnejše domačine in tako skazilo mestni šarm. Zato je poleg ukrepov, povezanih s ponudniki zasebnih namestitev, za eno leto ustavila tudi podeljevanje novih hotelskih licenc.

Podobne prijeme je predhodno že izvedla oblast v San Franciscu, od koder sicer Airbnb prihaja. V skladu z novo zakonodajo bo podjetje za vsako neregistrirano spletno ponudbo kaznovano s 1000 dolarji dnevno. Ponudniki morajo registracijski postopek nastanitve opraviti osebno in pri tem plačati 50 dolarjev dajatve.

V Berlinu je s prvim majem začela veljati celo prepoved oddajanja zasebnih stanovanj prek Airbnb. Z novimi pravili je kratkotrajno oddajanje celotnih stanovanj oziroma hiš v turistične namene onemogočeno, če za to niso ustrezno registrirani. Lastniki pa še vedno lahko na tak način oddajajo sobe.

 

Vir: STA

VIRSTA
Prejšnji članekNova ureditev obdavčitve nepremičnin
Naslednji članekZa čiščenje in varovanje stavb državnih organov bo šlo 8,5 milijona evrov